برگزاری شانزدهمین نشست کارگروه ارزیابی فرصت های کرونا

آقامحمدی: تاب آوری افراد و مشاغل آسیب دیده از کرونا باید افزایش یابد /نیازمند نظام بیمه ای قوی برای آسیب دیدگان از شرایط کرونایی هستیم

رئیس کارگروه ارزیابی فرصت های کرونا با اشاره به اینکه کرونا باعث تحت تاثیر قرار گرفتن مشاغل خرد در کشور شده است؛ گفت: باید با شناسایی دقیق افراد فعال در این حوزه، بتوانیم ایمن سازی قوی و سازمان یافته ای از قشر ضعیف جامعه داشته باشیم.

 
 
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، شانزدهمین نشست کارگروه ارزیابی فرصت های کرونا با حضور اعضای این کمیته امروز در سالن پیامبر اعظم(ص) در محل وزارت کشور با محوریت بررسی آثار کرونا بر قشر ضعیف افراد جامعه که شغل شان را در ایام کرونا از دست داده اند؛ برگزار شد. 
 
در این نشست علی آقا محمدی رئیس کارگروه ارزیابی فرصت های کرونا با اشاره به اینکه باید به فکر آن بخش از جامعه کشور که سرپناه و زمینه حمایتی ندارد باشیم؛گفت: کرونا با آثار خاص اجتماعی خودش، شغل قشر مهمی از جامعه را از بین برده و این قشر امروز نیازمند حمایت جدی دولت است. 
 
آقا محمدی با اظهار اینکه در این خصوص نیازمند نظام بیمه ای قوی هستیم؛ تشریح کرد: از ۲۶ میلیون خانوار کشور، ۷ میلیون خانوار تحت پوشش نظام بیمه ای تامین اجتماعی نیستند. 
وی در این خصوص گفت: ازاین ۷ میلیون هیچ گونه اطلاعات شغلی دقیق و متقنی نداریم و طبیعی است که در شرایط امروز کرونایی، این قشر از جامعه در آسیب جدی قرار دارد. 
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با تاکید این ۷ میلیون خانوار فاقد بیمه عموما کسبه های خرد، دست فروش ها، افراد شاغل در ساختمان ها و باربری ها هستند؛ گفت: باید این افرادها را شناسایی و تحت حمایت پوششی بیمه قرار دهیم.
 
آقا محمدی با اشاره به اینکه موضوع بیمه امری زمان بر و سازمانی است و انتظار رفع این مشکل در کوتاه مدت میسر نیست؛ گفت: نیازمند سرمایه گذاری کلان در حوزه بیمه ای هستیم و در زمینه مشاغل خرد هم باید از ایده های نو از حضور استارتاپ ها گرفته تا نوآوران نهایت بهره را برای تقویت افراد فعال در مشاغل خرد بگیریم.
 
رئیس کارگروه ارزیابی فرصت های کرونا در ادامه صحبت هایش به ضرورت انتقال واحدهای تولیدی و کارآفرینی به روستاهای کشور اشاره کرد و گفت: در بازدیدی که از یکی از روستاهای استان همدان داشتم؛ نظاره گر فعالیت اعضای کل روستا در حوزه جوراب بودم.
وی اضافه کرد: تولید کنندگان در این روستا با تولید جوراب با کیفیت توانسته بودند بازار خوبی در عراق و افغانستان پیدا کنند.
 
اقامحمدی تصریح کرد: در این حوزه هم باید برند سازی کرد و جوراب بافت داخل آن روستا با برند خاص خودش معرفی و صادر شود.
 
آقا محمدی در پایان خاطر نشان کرد: امروز نیازمند همیاری و همکاری همه دستگاهها در حمایت از اقشار آسیب پذیر جامعه هستیم و باید با شناسایی دقیق این اقشار، افزایش تاب آوری ،تخصیص های بودجه ای و حمایتی را به این بخش سوق دهیم.
 
این نشست با حضور دبیر ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان ، جناب آقای پرویز کرمی  به نمایندگی از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزار شد و اقدامات ، برنامه ها و حمایت های معاونت علمی و فناوری و بنیاد ملی نخبگان از استارتاپ ها ، نخبگان و استعدادهای برتر ، شرکتهای دانش بنیان و خلاق در دوره ی همه گیری ویروس کرونا نیز بحث و بررسی شد .
 

تصاویر

 ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان پرویز کرمی,  ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان  ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان  ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان  ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان  ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان  ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان  ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان دکتر آقا محمدی,  ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان