حمیدرضا محب راد بنیانگذار استارت آپ کاورموب از داستان کسب و کار و آرزوهایش میگوید

شهرستاني بودن در فضاي استارت آپي بي معناست

حمیدرضا محب راد بنیانگذار استارت آپ کاورموب از داستان کسب و کار و آرزوهایش می گوید

حميدرضا محبراد از همان دوران کودکي به حوزه فناوري اطلاعات و طراحي وبسايت علاقهمند بوده و براي همين هم مهندسي نرمافزار را به شکل آکادميک آموخته و از همان دوران دانشجويي فعاليتهاي عملي خود را شروع کرده است. جواني بيست و سه ساله که يکي از برگزارکنندگان رويداد همفکر مشهد نيز هست. در روزهايي که راهاندازي فروشگاه آنلاين حسابي بين استارتآپها مد شده، او روي بازاري دست گذاشته که بين جوانان و نوجوانان پرطرفدار است. گوشيبازهاي ايراني علاقه زيادي به انتخاب بهترين و خاصترين قاب گوشي دارند. قابهاي وارداتي که عموما چيني هستند، پاسخ مناسبي به اين نياز نميدهند. محبراد با استارتآپش و ايدههايي که دارد ميخواهد سهمي از اين بازار داشته باشد. او در گفتوگو با ما از چرايي راهاندازي کسب و کار در اين زمينه و اميدهايش براي موفقيت ميگويد.

 

¡ استارتآپها دنيايي جديد هستند و فعاليتهاي متنوعي در اين قالب انجام ميشود. چرا کاورموب سراغ يک حوزه خيلي خاص که زيرمجموعه بازار موبايل تعريف ميشود رفته است؟

کاورموب استارتآپ شخصيسازي و سفارش آنلاين قاب موبايل است. سايتي که به کمک زندگي امروز آمده و سعي دارد زندگي را راحتتر از قبل کند، چون اگر کسي مايل باشد قاب گوشياش را عوض کند ديگر نياز نيست مسافتي را طي کند به اين اميد که قاب دلخواهش را بيابد. او ميتواند وارد سايت شود و تصوير موردنظر خود را بارگزاري کند و پس از ويرايش و ديدن قاب روي موبايل مدنظرش آن را به صورت آنلاين سفارش بدهد. البته طرحهاي متنوعي نيز به شکل آماده در سايت وجود دارد که ميتواند پاسخگوي سلايق مختلف باشد. بخش اکسسوري موبايل يکي از بازارهاي جانبي هميشه جذاب در ايران بوده است که متاسفانه تنها با واردات کالاهاي کمکيفيت روبهرو بوده است و مشتريان ايراني انخابهاي زيادي در اين زمينه نداشتهاند. ما سعي کرديم هم از اين بازار پرمخاطب سهمي ببريم و هم کسب و کاري راه بيندازيم که همه چيز آن متکي به داخل باشد.

¡ استارتآپها معمولا با يک ايده خام يا اتفاقي غيرمنتظره و شخصي راه ميافتند. جرقه اوليه کاورموب چگونه زده شد؟

ايده اوليهاي كه ما در ابتدا قصد اجرا و پيادهسازي آن را داشتيم، سامانه سفارش آنلاين صنايعدستي، زيورآلات و آثار هنري بود. به اين صورت كه كاربران وارد صفحه هنرمندان ميشدند و با توجه به نمونه آثار موجود اقدام به سفارش آنلاين اثر هنري مدنظر خود ميكردند كه با توجه به دشوار بودن و گستردگي اين ايده تصميم گرفته شد بهطور تخصصي روي شخصيسازي قاب موبايل كار شود و كاربران پس از مراجعه به سايت هم امكان بارگزاري و ويرايش تصوير قاب را داشته باشند و هم اينكه از بين طرحهاي آماده بتوانند سفارش خود را انجام بدهند.

¡ ابتداي راه را چگونه شروع کرديد و چطور فعاليتتان را شکل داديد؟

در آغاز بايد سايتي را طراحي ميکرديم و تمام انرژيمان را صرف آن کرديم. البته در کنار طراحي سايت از شبکههاي اجتماعي غافل نبوديم و فعاليتهاي مختلفي را در اين شبکهها داشتيم. زماني که سايت طراحي شد، ما به يک برنامهنويس و گرافيست نياز داشتيم که از ميان گزينههاي متعدد يک برنامهنويس و يک گرافيست با ما هممسير شدند و دفتري را براي ادامه کار در نظر گرفتيم و تا به امروز در کنار هم رو به آينده پيش ميرويم؛ تيمي دوستانه که آرزوهاي بزرگ دارد.

¡ تيم دوستانهاي در کاورموب گرد هم آمده است. بچههاي تيمتان چه کساني هستند؟

تيم اصلي ما تشکيل شده از خودم که بنيانگذار و طراح وب هستم و همچنين خانم قادرطلب (ليسانس گرافيک) که گرافيست است و محمدحامد رحمت (ليسانس برق) هم مسئوليت بازاريابي را بر عهده دارد. البته در برخي موارد شايد از کمکهاي دوستان ديگري هم استفاده کرده باشيم، اما هسته اصلي کاورموب همين سه نفر هستند.

¡ استارتآپها نيز همانند تمام فعاليتها نيازمند سرمايهگذاري اوليه هستند. در ابتداي راه با چه سرمايهاي وارد عرصه شديد؟

در ابتداي راه تنها پنج ميليون تومان سرمايه داشتيم که با همان کار را شروع کرديم، اما در ميان راه به تناسب نياز سرمايه بيشتري را وارد کار کرديم. اصولا اعتقاد دارم استارتآپ يعني کسب و کاري که براي راهاندازي سرمايه زيادي نميخواهد، چراکه با پول زياد هر کسي ميتواند موفق شود و خيلي نياز به هنر يا تخصص و دانش خاصي ندارد! تفکر استارتآپي متکي به دانش و توان و ايده است، نه سرمايه. اين اصلي بوده که سعي کردهايم مدنظر داشته باشيم.

¡ وارد بازاري شدهايد که رقيبان سنتي و حتي آنلاين زيادي در آن حضور دارند. کاورموب چه آيندهاي را براي خود متصور است؟

گسترش کسب و کار آرزوي هر فردي است که فعاليتي را شروع کرده است و ما نيز از اين امر مستثني نيستيم، اما آرزوي بزرگمان کارآفريني و ايجاد شغل براي تعدادي جوان است که به لطف خدا و با همت و تلاش به اين هدف مهم خواهيم رسيد.

¡ شما يک کسب و کار آنلاين شهرستاني هستيد. فکر ميکنيد کاورموب توانسته در مشهد خود را در دل مخاطبان جاي کند؟

 بله، بهطور متوسط حدود هشتاد و پنج درصد مشتريان ما از خدمات رضايت داشتند و دليل اين مسئله هم کيفيت بالاي چاپ و ماندگاري تضميني آن است و همچنين ارسال قاب براي مشتريان حتي در روزهاي تعطيل و برفي نيز بيتاثير نبوده است! ارسال رايگان قاب در شهر مشهد از جمله دلايل رضايت بالاي مشتريان از خدمات ماست. اصولا در فضاي آنلاين از هر گوشه کشور که باشيد، ميتوانيد رشد کنيد و موفق شويد و موانع قديمي مثل عدم دسترسي به امکانات و ظرفيتهاي پايتخت ديگر تاثيرگذار نيست. به نظرم فضاي استارتآپي يک فرصت خيلي خوب براي بچههاي شهرستاني بهويژه مناطق محروم است تا وارد ميدان اشتغالزايي و کارآفريني شوند.

¡ بيشترين مشتريان کاورموب را چه قشري تشکيل ميدهند؟

بيشتر جوانان و نوجوانان مخاطبان سايت هستند و در ميان همين قشر دختران و خانمها طيف وسيعتري را به خود اختصاص ميدهند، چون اهميت بيشتري به زيبايي قاب گوشيشان ميدهند.

¡ استارتآپها در ايران تقريبا نوپا هستند و هنوز نتوانستهاند کاملا جايگاه خود را در ميان مشتريان سنتي پيدا کنند. کاورموب چطور توانسته اعتماد مخاطبانش را براي خريد از فضاي آنلاين جلب کند؟

هر فروشنده آنلايني بايد براي جلب اعتماد مشتري خود تنها با کيفيت و ارائه خدمات پس از فروش وارد ميدان شود. در هر زمينهاي که کار ميکنيد نبايد اين اصول را فراموش کنيد. ما هم به کار خود اطمينان داريم و به همينخاطر به مشتريان خود ضمانت ميدهيم که در صورت عدم ماندگاري طرح چاپ شده روي قابشان حتي به مقدار کم ميتوانند آن را پس دهند و پولي را که دادهاند، کامل دريافت کنند.

¡ از روند کار رضايت داريد؟ آيا با برنامهاي که در نظر داشتيد پيش رفتهايد؟

خدا را شاکريم که تا به اينجاي کار توانستهايم به خواستهها و اهدافمان برسيم و کار رضايتبخش بوده است. اميد داريم با در پيش گرفتن همين رويه در آينده نيز به اهداف بلندمدت خود دست يابيم.

¡ يکي از کارهايي که در حوزه آنلاين و استارتآپها در ايران به يک روال تبديل شده و اتفاقا خيلي هم چيز بدي نيست، نگاه کردن به نمونههاي مشابه خارجي و اجرايي کردن ايدههاي موفق آنهاست. شما چقدر از ايده نمونه خارجي کمک گرفتهايد و نتيجه کارتان چقدر با کار آنها فاصله دارد؟

بله، در اين زمينه نيز ما نمونه خارجي داريم. البته با اين تفاوت که از تعداد کمتري مدل موبايل پشتيباني ميکند. درواقع بيشترين زمينه فعاليت نمونه خارجي برچسب است. از لحاظ کيفيت چاپ و ماندگاري طرح چاپشده روي قاب با نمونههاي خارجي قابل رقابت هستيم و همچنين سفارش آنلاين و ويرايش آنلاين قاب از جمله ارزشهاي افزوده کسب و کار ما در برابر نمونههاي مشابه خارجي است. w

منبع: مجله دانش بنیان

کلمات کلیدی