فراتر از سلامتی

گفت و گو با شیوا اسبری، مدیرعامل شرکت برنا کیان رستا

فراتر از سلامتی


در دنیای امروز تنها به شخصی که سلامت ظاهری جسمانی دارد، سالم گفته نمی شود. سلامت می تواند ابعاد مختلفی داشته باشد که ضعف در هر بخش روی کیفیت زندگی فرد اثرگذار است. در گذشته بیشترین تمرکز محققان روی افزایش طول عمر انسان بود، اما امروزه آن ها معتقدند که اگر اهمیت کیفیت زندگی از کمیت آن بالاتر نباشد، کمتر نیز نخواهد بود. بر همین اساس شرکت برنا کیان رستا با همکاری و مساعدت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری مرکز ارائه خدمات ولنس را تاسیس کرده است. اما این که ولنس دقیقا به چه معناست، چه خدماتی به متقاضیان ارائه می شود و این شرکت به جز مرکز ارائه خدمات ولنس در چه حوزه ای فعال است، سوالاتی است که پاسخ آن ها را می توانید در گفت و گو با شیوا اسبری، مدیرعامل این شرکت، بیابید. اسبری دانش آموخته دوره دکتری مهندسی پزشکی، گرایش بیومتریال از دانشگاه صنعتی امیرکبیر است.

شرکت برنا کیان رستا از چه سالی فعالیت خود را آغاز کرد و سرمایه اولیه تان چه میزان بود؟
به صورت رسمي و غير ثبتي در سال ١٣٨٩ کار خود را شروع کردیم، اما به صورت ثبت شده و حقوقي از سال ١٣٩٣ این شرکت تاسیس شده است. سرمایه ای که برای آغاز کار داشتیم هم حدود 100 میلیون تومان بود. اين شركت داراي مركز نوآوري ولنس، علوم همگرا و علوم تمام گرا است كه مجوز آن را از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری دريافت كرده است.
 فعالیت شرکت شما در چه زمینه ای است؟
هدف ما در شرکت برنا کیان رستا ایجاد و به کارگیری روش ها و ارائه محصولات در جهت ارزیابی و ارتقای سطح سلامت است. فعالیت های شرکت هم در دو بخش خدماتی و تولیدی تعریف شده  اند. ما یک آزمایشگاه سطوح زیستی داریم که مقر انجام آزمایش ها و فعالیت های تحقیق و توسعه تولیدی شرکت است. در این آزمایشگاه از علوم مهندسی و پزشکی در جهت بررسی اختلالات سلامتی از مسیر سطوح زیستی، به خصوص پوست، در کنار هم استفاده می شود و روی سیستم های اثرگذار بر مکانیسم های بدن از طریق پوست و بهبود اختلالات مربوطه، مطالعه و تحقیق می کنیم. تمرکز مرکز در طراحی و ساخت محصولات بر استفاده حداکثری از مواد طبیعی و متدهای دوستدار محیط زیست است.
 تا امروز محصول شاخصی هم در این زمینه تولید کرده اید؟
بله، به عنوان مثال ما زخم پوش بیولوژیک طبیعی حاوی ترکیبات نانو را تولید کرده ایم که یکی از محصولات برآمده از این مطالعات است. از این زخم پوش بیولوژیک برای سوختگی ها، زخم بستر و زخم پای دیابتی استفاده می شود.
 در بخش خدماتی فعالیت شرکتتان به چه شکل بوده است؟
در بخش خدماتی شرکت، هسته مرکزی ارائه خدمات ولنس است.
 درباره ولنس بیشتر توضیح می دهید؟
کلمات wellness و wellbeing مفهومی فراتر از سلامتی را که به وسیله ارزیابی بیومارکرها تعیین می شود، توصیف می کنند و موارد روانشناختی را نیز در بر می گیرند. لغت نامه آکسفود wellbeing را به این شکل تعریف می کند: «خوب بودن و به خوبی زندگی کردن؛ شادی، سلامتی و کامیابی؛ رفاه فیزیکی و روحی (در فرد یا جامعه).» روشن است که در این تعریف wellbeing چیزی فراتر از صرفا سلامتی است. سازمان بهداشت جهانی تعریف مشخصی برای wellness ندارد ولی کلمه wellbeing را در تعریفش از سلامتی آورده است: «wellbeing کامل فیزیکی، ذهنی و اجتماعی و نه فقط نبود بیماری یا ناتوانی».
کلمه wellness به دنبال تغییر مفهوم سلامت به سمت دیدگاهی در هم تنیده، با ماهیت مثبت و با تمرکز بر دیدگاهی کل نگر پدیدار شد. تعاریف قبلی این دید را داشتند که سلامتی با بیماری در ارتباط است و بدن به شکل سیستم های فیزیولوژیکی مجزا تعریف می شد. دیدگاه کل نگر این برداشت از سلامتی را کاملا تغییر داد و جنبش ولنس کاتالیست این تغییر بود. جنبش ولنس پس از جنگ جهانی دوم و به خاطر تغییر نیازهای سلامتی جامعه شروع شد. علم و تکنولوژی باعث شد واکسن ها و آنتی بیوتیک ها خطر بیماری های عفونی را که تا آن زمان عامل اصلی مرگ و میر بودند، کاهش دهند. در عوض بیماری های مزمن و مشکلات ناشی از سبک زندگی بد (مانند بیماری های قلبی، دیابت، سرطان) که به خاطر موارد استرس زا در زندگی و محل کار ایجاد می شوند، مشکلات اصلی سلامت شدند. به همین خاطر تعریف جامع تری از سلامت که تمام ابعاد انسان (ذهن، بدن و روح) را در بر می گرفت، ایجاد شد. به دنبال آن، ولنس در مدل ها و ابعاد مختلف در جهت بررسی و ارزیابی بعدهای مختلف انسان شامل بعد فیزیکی، ذهنی، شغلی، محیط زیست، احساسی، معنوی و اقتصادی و در راستای کمک به ارتقای سطوح مختلف سلامتی انسان ایجاد شد و توسعه یافت. در حال حاضر، ولنس یکی از مهم ترین علوم و ابزاری به شمار می رود که با تکیه بر شناخت و ارزیابی سیستم پیچیده انسان، در راستای کمک و ارتقای سلامتی او تلاش می کند.
*در این مرکز دقیقا چه نوع خدماتی ارائه می شود؟
خدمات ما دو بخش دارد. یکی نرم افزاری و دیگری سخت افزاری است. برای استفاده از خدمات نرم افزاری باید افراد به سایت iranwellness.com مراجعه و ثبت نام کنند. 24 ساعت طول می کشد تا ادمین سایت، شخص را تایید کند. پس از آن فرد می تواند از آزمونه های بهینه زیستی استفاده کند و یک آزمون 120 سوالی و 12 مرحله ای را انجام دهد. این نرم افزار با توجه به پاسخ ها سطح سلامت فرد را چک و آنالیز می کند و به او می گوید که در چه سطحی از سلامت جسمی و روحی قرار دارد و کیفیت زندگی وی به چه شکل است. بر همین اساس به او راهنمایی هایی در مسیرهای جسمی، شغلی، روحی و... داده می شود. فرد می تواند هر ماه این آزمون را تکرار کند تا ببیند آیا در مسیر درست قرار گرفته یا خیر و هر بار هم با توجه به نتیجه آزمون راهنمایی می شود.
در بخش سخت افزاری فرد باید با مرکز تماس بگیرد. در این مرکز تجهیزات و دستگاه های ولنسی قرار دارند. شخص در مدت یک ساعتی که در مرکز است، پشت سیستم های مختلف قرار می گیرد و در ابعاد مختلف سطح زندگی او سنجیده می شود. با توجه به نتایج به او پیشنهاد می شود که در جهت ارتقای سطح کیفی زندگی چه فعالیت هایی انجام دهد و تاریخ مراجعه بعدی او مشخص می شود.
 جز مجوز فعالیت که از معاونت علمی آن را دریافت کرده اید، آیا حمایت های دیگری هم از شما انجام شده است؟
بله، ما تسهیلاتی را نیز از معاونت برای بخش تجهیزات و راه اندازی مرکز گرفته ایم که یک بخش از توافقمان بوده است و این تسهیلات قرار است ادامه پیدا کند.

منبع: مجله دانش بنیان

کلمات کلیدی