ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان توان دانش‌بنیان‌ها به نیازهای صنعت دریایی پاسخ داد

توان دانش‌بنیان‌ها به نیازهای صنعت دریایی پاسخ داد

توسعه صنعت دریایی در ایران از اهمیت بالایی برخوردار است. چون ایران کشوری است با مرزهای آبی زیاد. بنابراین همیشه به‌روز کردن و استفاده درست از این ظرفیت آبی خدادادی یکی از اولویت‌های اصلی کشور است. ظرفیت‌هایی که با توان دانش‌بنیان‌ها تقویت شده و نیازهایش را با اتکا به جوانان ایرانی تامین می‌کند.

ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان  شیوع طرح‌هایی نو
داده نما:

شیوع طرح‌هایی نو

سال تحصیلی 99 را جور دیگری آغاز کردیم. شیوع ویروس کرونا طرحی نو در آموزش کشور در انداخت و زیرساخت‌های فناوری‌های ارتباطات و اطلاعات را به میدان آورد تا سال تحصیلی به صورت آنلاین و برخط برای دانش‌آموزان و دانشجویان برگزار شود.

ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان رونمایی از بزرگ‌ترین پمپ آب ایران‌ساخت؛ ستاری: افق تبریز به سوی شهر فناور روشن است

رونمایی از بزرگ‌ترین پمپ آب ایران‌ساخت؛ ستاری: افق تبریز به سوی شهر فناور روشن است

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری در نخستین بخش از سفر به استان آذربایجان شرقی برای رونق زیست‌بوم فناوری و نوآوری، از یک محصول ایران‌ساخت شرکت دانش‌بنیان مستقر در تبریز رونمایی کرد.

ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان ابزارهای الکترونیکی درون چاهی «ایران ساخت» به یاری صنعت آمد

ابزارهای الکترونیکی درون چاهی «ایران ساخت» به یاری صنعت آمد

طراحی، ساخت و تعمیر ابزارهای الکترونیکی درون‌چاهی و سرچاهی مورد استفاده در صنعت نفت، گاز و پتروشیمی با تلاشی دانش‌بنیان بومی‌سازی شد. ابزاری که با فناوری بالا در زمینه اندازه‌گیری دما و فشار درون‌چاهی، ترنسمیترهای دما و فشار سرچاهی کاربرد دارد.

ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان استانداردسازی دانش بنیان ها؛ صیانت از کالای ایران ساخت
کرمی در مصاحبه با روزنامه فرهیختگان:

استانداردسازی دانش بنیان ها؛ صیانت از کالای ایران ساخت

دبیر ستاد فرهنگ‌سازی اقتصاد دانش‌بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری در گفت‌وگو با «فرهیختگان» با اشاره به مشکلات شرکت‌های دانش‌بنیان در زمینه اخذ گواهینامه استاندارد می‌گوید: «تا پیش از سال 95 اصلی‌ترین مشکل فعالان زیست‌بوم فناوری کشور،‌ دریافت گواهینامه استاندارد بود، چراکه طبق قانون، سازمان استاندارد ملی ایران تنها به کالایی نشان استاندارد ارائه می‌داد که به تولید انبوه رسیده باشد. برای مثال اگر قرار بود نشان استاندارد به یک محصول ارائه شود، سازمان ملی استاندارد پس از بررسی انواع محصولات موجود در بازار و ارزیابی کیفیت آنها استانداردهای لازم را ارائه و مجوز درج آرم استاندارد را بر روی محصول موردنظر صادر می‌کرد. طبیعتا شرکت‌های دانش‌بنیانی که اقدام به تولید یک محصول دانش‌بنیان کرده‌اند و محصول تولیدشده در حد نمونه آزمایشگاهی است، از یک‌سو قادر به تولید انبوه نبودند و ازسوی دیگر امکان دریافت استاندارد را در مرحله نمونه آزمایشگاهی نداشتند. در چنین شرایطی طبیعی است که هیچ سرمایه‌گذاری نیز ریسک سرمایه‌گذاری در تولید محصولی را که هنوز استانداردهای لازم را کسب نکرده است، نمی‌پذیرد.»

ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان راه اندازی نخستین مرکز نوآوری حوزه کشاورزی «آی تک»؛ تفاهم‌نامه همکاری امضاء شد

راه اندازی نخستین مرکز نوآوری حوزه کشاورزی «آی تک»؛ تفاهم‌نامه همکاری امضاء شد

تفاهم‌نامه راه‌اندازی نخستین مرکز نوآوری حوزه کشاورزی میان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزارت جهاد کشاورزی امضاء شد تا نیازهای فناورانه این حوزه در این مرکز توسط دانش بنیان‌ها و توانمندی‌های موجود در کشور «ایران ساخت» شود.

ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان کیفیت فرآورده‌های پلیمری با تجهیزات «ایران‌ساخت» افزایش یافت

کیفیت فرآورده‌های پلیمری با تجهیزات «ایران‌ساخت» افزایش یافت

پلیمرها و انواع گوناگونش در زندگی امروزی جایگاهی اجتناب‌ناپذیر پیدا کرده‌اند. از پلاستیک‌های زیست‌سازگار تا بخش‌هایی از بدنه خودروها به مواد پلیمری وابسته است. مهم‌تر از تولید این فرآورده‌ها لازم است کیفیت تولید سنجش شود که یک شرکت فناور این کار را انجام می‌دهد.

ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان با حضور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری؛ تجهیزات واگن ملی «ایران ساخت» رونمایی شد

با حضور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری؛ تجهیزات واگن ملی «ایران ساخت» رونمایی شد

با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری و پیروز حناچی شهردار تهران از دستاردهای شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور در حوزه ساخت قطار ملی و تجهیزات مورد نیاز سامانه حمل و نقل ریلی درون شهری ( مترو) رونمایی شد.

ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان با روکش‌های نانو پره‌های توربین 4 برابر بیشتر عمر می‌کنند

با روکش‌های نانو پره‌های توربین 4 برابر بیشتر عمر می‌کنند

روکش‌هایی که با استفاده از فناوری نانو ساخته می‌شوند از فناوری نسبتاً جدیدی استفاده می‌کنند. یک شرکت دانش‌بنیان توانسته است با بومی‌سازی این فناوری، عمر توربین‌های ساخت داخل را تا چهار برابر افزایش دهد.

ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان عمر بتن تا 30 سال افزایش یافت
ایران ساخت

عمر بتن تا 30 سال افزایش یافت

سطوح بتنی ممکن است به مرور زمان در اثر برخورد با مواد شیمیایی و خورنده یا تاثیرات جوی دچار خوردگی شود. این موضوع باعث ایجاد گرد و خاک و آلودگی و کاهش عمر بتن می‌شود. یک شرکت دانش‌بنیان با بومی‌سازی یک ماده این مشکل را حل کرده است.