ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان «سالاد استارتاپی» به استارتاپی‌ها رسید

«سالاد استارتاپی» به استارتاپی‌ها رسید

کتاب «سالاد استارتاپی» در قامت آغازگر و هدایت‌کننده خوبی برای کسانی است که می‌خواهند در مسیر کسب و کارهای استارتاپی گام بگذارند، ایفای نقش می‌کند و رهنمودهای لازم را به آنان ارائه می‌کند.

ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان شرایط استارتاپ‌ها در ایران خوب است
گفت‌وگو با "علی امینیان" مهندس ایرانی شاغل در "گوگل" و "ادوبی"؛

شرایط استارتاپ‌ها در ایران خوب است

علی امینیان دانش‌آموخته مقطع دکتری از یکی از دانشگاه‌های مطرح آمریکایی که پس از کار در "گوگل" هم‌اکنون در شرکت "ادوبی" فعالیت می‌کند، شرایط استارتاپ‌ها در ایران را گاه بهتر از کشورهای دیگر و آمریکا دانست و گفت: حمایتی که دولت ما از استارتاپ‌ها انجام می‌دهد، در دولت آمریکا دیده نمی‌شود.

ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان افسانه های استارتاپی: نیاز به سرمایه های ریسک پذیر
تجربیات استارتاپی

افسانه های استارتاپی: نیاز به سرمایه های ریسک پذیر

این ایده که یک استارتاپ باید در برهه‌ای از فعالیت خود به‌دنبال تأمین سرمایه از سرمایه‌گذاران ریسک‌پذیر (VCs) باشد، یکی از همان «روش‌های قدیمی» انجام‌دادن کارها به‌شمار می‌رود. یک استارتاپ برای زنده‌ماندن و درنهایت رشد به پول نیاز دارد و VCها این پول را در اختیار قرار می‌دهند و داشتن سرمایه‌ی VC در هنگام صحبت با مشتریان بالقوه یا شرکا، تأیید اعتبار و پایایی آن کسب‌وکار یا تفکراتی از این دست است. درواقع جذب VC به‌طور مختصر نشان می‌دهد که شخص دیگری محصول و شرکت شما را بررسی کرده و آن‌را به اندازه‌ی کافی ارزشمند دانسته تا مقدار قابل توجهی پول در این ایده سرمایه‌گذاری کند.

ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان آفت اکوسیستم استارتاپی؛ از منتورنماها تا دنیای خوش آب‌ و‌ رنگ استارتاپی
تجربیات مفید

آفت اکوسیستم استارتاپی؛ از منتورنماها تا دنیای خوش آب‌ و‌ رنگ استارتاپی

اکوسیستم استارتاپی ایران مدت زیادی نیست پا گرفته؛ ولی پیشرفت‌ها و موفقیت‌های زیادی کسب کرده است. بااین‌حال، سختی‌هایی هم به خود دیده که تنش‌های بسیاری به آن وارد کرده است. این سختی‌ها که دامنه‌ی وسیعی از تأثیر تحریم‌ها و فیلترینگ و تعاملات ارزی است و عواملی بیرونی دارد، در بخش‌های دیگری هم صورتی داخلی دارد. این موضوعات مختلف می‌تواند بر حلقه‌های زنجیر اکوسیستم تأثیر منفی بگذارد و حتی به از‌بین‌رفتن استارتاپ یا صدمه به بدنه‌ی اکوسیستم منجر شود؛ موارد مختلفی که یکی از آن‌ها فضای استفاده از منتورها یا به‌قول استارتاپی‌ها منتورشیپ است.

ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان کلاسهای شتابدهی: عملی کردن ایده های خلاقانه
قسمت دوم

کلاسهای شتابدهی: عملی کردن ایده های خلاقانه

برنامه هایی که در دوره پیش شتابدهنده مورد نظر هستند مشکلات واقعی موجود را که بر سر راه کارآفرینان و کسب و کارهای تازه تاسیس شده قرار دارد می شناسند. در نهایت آنها با وجود این نکات می توانند راه حل خود را به بهترین شیوه ممکن عملی کرده و توسعه بدهند. کارآفرینان به عنوان یکی از مهم ترین مسائلی که در هنگام شروع و در حین کار با آن درگیر هستند اتفاقات و مشکلات احتمالی و پیش رو و نحوه مقابله با آنها در نهایت ارائه بهترین راه حل ممکن در بهترین زمان ممکن است. پیش شتابدهنده ها در این زمینه بیشترین تاثیر را دارند و کارآفرینان را به بهترین صورت ممکن کمک می کنند.

ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان کلاسهای شتابدهی: عملی کردن ایده های خلاقانه
قسمت اول

کلاسهای شتابدهی: عملی کردن ایده های خلاقانه

کلاس های شتابدهی به طور کلی به منظور سرعت بخشیدن بر ایجاد یک روحیه ایده پردازی با هدف شکوفایی استعدادها و خلاقیت افراد شرکت کننده و یا تیم های شرکت کننده در این دوره ها می باشد. در واقع در کلاس های شتابدهی سعی بر این است که افراد خلاق و ایده پرداز در هر گروه سنی بتوانند همه مسائل و پدیده های اطراف خود را با یک نگاه متفاوت و نو بنگرند. برای این که این ایده ها تبدیل به واقعیت شوند و به بهترین درجه کیفی ممکن ارتقا پیدا کنند این دوره ها با همه ابزارهای مورد نیاز در این راستا برگزار شده و همه امکانات موجود در اختیار آنها قرار خواهد گرفت.

ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان رشد استارتاپ ها در وضعیت فعلی اقتصادی
گزارش کافه بازار از رشد های ۱۰۰۰ درصدی استارتاپ‌ها

رشد استارتاپ ها در وضعیت فعلی اقتصادی

اهالی اکوسیستم استارتاپی و به‌طور کلی اقتصاد ایران اتفاق نظر دارند که سال ۹۷ سالی سخت و طاقت‌فرسایی بود و انگار اکوسیستم در یک توقف یک‌ساله به سر می‌برد و هیچ حرکت روبه‌جلویی نداشت. چنین نظری اگر درست باشد بسیار ناامیدکننده است. با این حال، برخی آمارها نشان می‌دهد که طی همین سال سخت برخی کسب‌وکارها رشد کرده‌اند. منبع این گزارش جامعه آماری برنامه‌های موبایل اندروید است و آماری که مسئولان کافه‌بازار از رشد نصب فعال آن ارائه کرده‌اند.

ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان رویکردهای نو در توسعه ‌ و برنامه‌ریزی شهری در عصر جدید
استارتاپ‌های شهر هوشمند

رویکردهای نو در توسعه ‌ و برنامه‌ریزی شهری در عصر جدید

افزایش جمعیت جهان و تمایل به شهرنشینی مشکلات عدیده‌ای را موجب شده‌اند. شهرها تا سال ۲۰۵۰، حدوداً ۷۰درصد جمعیت ۹بیلیون نفری جهان را به خود اختصاص خواهند داد و شاید این مشکلات زیرساختی زیادی را به وجود آورد. ترافیک و مشکلات حمل‌ونقل، آلودگی هوا و محیط‌زیست، مشکلات زیرساختی و الخ ازجمله مهم‌ترین چالش‌های مطرح‌شده در شهرهای آینده خواهند بود.

ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان نیکلاس وودمن هم مثل برادران محمدی ایده اش از یک دوربین شروع شد
مثل بنیانگذاران دیجی کالا!

نیکلاس وودمن هم مثل برادران محمدی ایده اش از یک دوربین شروع شد

شرکت GoPro پس از یک دهه رشد سریع یکی از موفق‌ترین برنامه‌های فروش عمومی سهام را به سال ۲۰۱۴ اجرا کرد. این موفقیت باعث شد که وودمن، مدیر ارشد اجرایی شرکت، را با استیو جابز مقایسه کنند. با این حال، طی چند سال اخیر اظهارنظرها کمی محتاطانه بوده است.