صفحه اصلی > اخبار > برگزیده ها 


سورنا ستاری*

دنیای امروز ما، به امنیت احتیاج دارد. انسان، اكنون به دنبال آرامش است. جهان این روزها، پر از حرف های دلتنگ‌كننده و آشوب‌آورنده است. ناامنی حرف اول را می زند. درست همزمان با اعلام برندگان جایزه نوبل امسال، خبر مرگ و كشتار ده ها و صدها و هزاران آدم در نقاط مختلف جهان مخابره می شود. حلاوت پیشرفت انسان، با تلخی خودخواهی های قدرتمندان جهان، تبدیل به طعم گس می شود. دنیا به مهربانی كودكان و نوجوانان بیش از پیش محتاج است. فكرها و اندیشه ها دیگر خسته شده است از دیدن و شنیدن بدی ها.

حالا، دست انسان باید دست سخاوتمند طبیعت را به گرمی بفشارد و با آن به آرامش برسد. دریا و شاعرانگی اش، اینك باید به داد انسان رسد تا از آشوب ها و موج ها و طوفان های بشرساز، به صخره آسایش پناه برد. حضور كودكان و نوجوانان دانش‌آموز مستعد در این عرصه، نجات‌بخشی را دوچندان می كند.

ایران اسلامی، به عنوان كشوری دریایی، آبستن آینده ای روشن است. آینده از آن ایران آغشته به اقتصاد دانش بنیان است. ما براساس برنامه مدرن و پیشرفته اقتصاد دانش بنیان در راستای رسیدن به اهداف اقتصاد مقاومتی و دستیابی به قله های چشم انداز 1404، گام های استوارمان را آغاز كرده ایم. بخش دولتی در كنار بخش خصوصی، در كنار دانشگاهیان، در كنار نخبگان و سرآمدان و در كنار دانش‌آموزان عزیز، عزم‌شان را جزم كرده اند تا نگاهی دیگر را در عرصه كسب و كار و تجارت و صادرات در جامعه حاكم و با فرهنگ‌سازی مناسب پارادایم دانش بنیان را جایگزین پارادایم نفرین شده نفت كنند.

دریا از جمله جغرافیایی است كه در مواجهه با دست خالی انسان، او را ناامید نمی گذارد و تنها با همت و تلاش و تفكرش، او را به همه چیز می‌رساند. دریا پر از داشته های گرانقیمت است. پر از مرواریدهای پنهان و پیدا. از سوی دیگر اما، اگر نتوانی دریا را تسخیر كنی، او تو را مسخر خود قرار می دهد؛ درست همچون نفت كه متاسفانه ما را اسیر خود كرده و سرعت پیشرفت‌مان را در برهه های مختلف، مانع شده است.  تنها اقتصاد دانش بنیان و فهم درست از دریاست كه می تواند طلسم نفرین نفت را از جان و جهان مردم ایران دور كند. پس باید به دریا، بیش از اینها توجه كنیم.

باید این موضوع را مدنظر قرار دهیم كه درآمد حاصل از اقتصاد دریا و صنایع دانش‌بنیان دریایی كه از بخش های مختلفی مانند دریانوردی و حمل و نقل دریایی، كشتی‌سازی، كشتیرانی، اكتشاف منابع غیرفسیلی، صنایع فراساحلی، شیلات، گردشگری دریایی، حقوق و خدمات بندری و ترانزیت حاصل می شود؛ بخش مهمی از تولید ناخالص ملی بسیاری كشورها را تشكیل می دهد. از طرف دیگر، دریا دروازه هایی بزرگ برای ورود دارد كه به راحتی در پیشگاه انسان گشوده نخواهد شد. برای این كار راهی جز «فرهنگسازی» و تغییر نگرش نداریم. تنها با استفاده از مولفه فرهنگ می توانیم به سطوح مختلف دریا راه یابیم تا در نهایت به توسعه پایدار از طریق این نعمت بزرگ خدادادی دسترسی پیدا كنیم. مردمان بومی در سواحل گسترده كشور عزیزمان، شروع كننده این ماجرا هستند و باید جاده رسیدن به بطن دریا را برای دیگران هموار كنند. دانشگاهیان، فناوران، صنعتگران و سرآمدان مناطق دریایی، تلاش‌شان را باید بیش از اینها كنند تا صدای فراخواننده دریا، به گوش دیگران برسد.

موضوع دیگر، اهمیت به هم رساندن مرزهای دانش و تجاری‌سازی فناوری است. معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در این مسیر بیشترین دغدغه را داشته است كه در کنار توجه ویژه به اقتصاد دانش‌بنیان دریایی یكی از مهم‌ترین‌ طرحهای کلان ملی، حمایت از ساخت كشتی تحقیقاتی اقیانوس‌پیمای «خلیج فارس» است كه می تواند در بخش پژوهش و شناخت درست از دریاها، راه های درست و سریع را به فعالان دریایی نشان دهد. در چنین شرایطی، سایر سازمان ها و دست‌اندركاران كشور، باید در شناخت اهمیت دریا، حساسیت نشان دهند. یكی از سریع ترین بازخوردها و نتایج این اهمیت دادن؛ رونق گردشگری دریایی خواهد بود كه برای رواج درست آن می باید شرایطی فراهم آید تا راه های ارتباطی گسترده ای از طریق زمین و آسمان نقاط مختلف مختلف كشور ساخته و پرداخته شود.

از آنجا كه یكی از اهداف اصلی كشور، براساس تصریح اسناد بالادستی، توسعه همه‌جانبه علمی است و در نقشه جامع علمی كشور مواردی همچون كشتی‌سازی، سازه های دریایی، اقیانوس‌شناسی و علوم دریایی، بخشی از اولویت های كشور محسوب می شود، بنابراین توجه به این موضوعات، بی‌تردید و بلادرنگ مهم است و ما در معاونت علمی، دائما پیگیر رسیدن به اهداف مورد نظر هستیم.

راه‌اندازی نخستین جشنواره دانش‌آموزی دریا، یك اتفاق مهم و درس‌آموز برای همه ما بود. این قشر مهم و پرجمعیت پیش‌زمینه ها و استعدادهای بسیاری در خود نهفته دارد كه باید همه مسوولان مرتبط، آن را جدی بگیرند و برنامه های مدون و بلندمدت برایش فراهم كنند. تنها در این شرایط است كه با فرهنگسازی و ترویج و تقویت مباحث علمی و فناوری در كنار پاكی و مهربانی كودكان و نوجوانان دانش‌آموز امروز، حكم امنیت و آسایش و آرامش مرزها و مردمان كشورمان با صلابت صادر خواهد شد و ایرانی خواهیم داشت مقتدر و صلح‌جو و مایه مباهات منطقه و جهان. 

***

نخستین جشنواره دانش آموزی دریا به همت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری 21 و 22 مهرماه سال جاری در باغ موزه دفاع مقدس تهران برگزار شد.

*معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: