صفحه اصلی > اخبار > برگزیده ها 


پرويز كرمي*

دريا نعمت است. دريا كار است. دريا درآمد است. دريا ارتباط است. دريا فرهنگ است. دريا زندگي است. غلوي در كار نيست. اينها بخشي از همه درياست. دريا، درياست. همين.  در دوره اي هستيم كه كشورمان علاوه بر نياز مبرم به ايجاد شغل و درآمد، به ايجاد هژموني ارتباطي و فناوري دارد. دريا از آنجا كه آب و نفت و گاز و غذا اقتصاد و فرهنگ را يكجا با هم دارد، اهميتي انحصاري و يكتا در نقشه استراتژيك جهان دارد. دوسوم جهان را آبها و در حقيقت جمع درياها از آن خود كرده است. با اين همه، بخش اندكي از اين گستردگي در سايه حضور و توانمندي انسان، آرام گرفته است. همين بخش اندك نيز، گاه آنچنان حياتي و سرنوشت‌ساز براي ملت ها نقش بازي مي كند كه به دنيايي مي ارزد. كشور ما به مدد تلاش و مرزباني نياكان ما، از مزيت و اهميت دريا، بهره هايي جسته است و ايران اسلامي عزيزمان را به يكي از استراتژيك ترين سرزمين هاي جهان تبديل كرده است. حالا ما همه چيز داريم و بايد از اين همه، براي مردم‌مان توشه اي برچينيم. واقعيت اين است كه ما به اين نعمت عزيز، كم توجهي كرده ايم تا كنون. زمان هم، همينطور بي‌محابا و پرشتاب، در حال گذر است و كشورهاي منطقه و جهان دائما بر آتش موتور لوكوموتيو پيشرفت‌شان در اين حوزه مي‌دمند. ما از اين همه نعمتي كه تحت عنوان درياست، چه بهره اي گرفته ايم؟

دريا مي تواند در کنار همه نعمتهايش گستره اي از شغل هاي پرشمار را برايمان فراهم كند و اين امر، از آنجا كه خواست بزرگان نظام ما و در راستاي منافع ملي است، بايد تبديل به دغدغه اي شود كه در افكار عمومي و اتمسفر جامعه، جاري شود تا رنگ حقيقت به خود گيرد. فرهنگسازي در اين زمينه حرف اول و آخر را مي زند و ما در معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري، به جد و بي‌وقفه در تحقق اين هدف هستيم. خوشبختانه همه اركان دولت محترم نيز عزم خود را جزم كرده است تا در گام نخست و محكم خود، سواحل مكران تا بندر چابهار را با نسيم رونق و اشتغال، شاداب تر و دلنشين تر كند. دانستن اين نكته بسيار مهم است كه براي ايجاد اشتغال و رفع كاستي هاي اقتصادي و زيست‌محيطي كشورمان توسط دريا، نيازمند ترويج تفكر دانش بنياني به اين عرصه است. اقتصاد دانش بنيان تنها راه پيشرفت ما و از ميان برداشتن موانع و مشكلات است. از اين رو، دريا نيز نمي بايد كه از اين مقوله خود را جدا بيند. براي شتاب گرفتن اين تفكر، رونق فرهنگي بايد در ميان فعالان صنعتي، فناوران و مردم بومي فراهم شود.

شكر آنكه معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري يکي از ستادهاي فناوري راهبردي خود را تحت عنوان ستاد دريايي به اين موضوع دريا اختصاص داده است. و چند طرح کلان ملي از قبيل کشتي اقيانوس‌پيما، توليد ميگو و ماهي قزل آلاي عاري از بيماري هاي خاص، پرنده دوزيست، شبكه پايش و پيش‌بيني دريايي و كشتي تحقيقاتي اقيانوس‌پيما، از جمله طرح هاي كلاني است كه علاوه بر ايجاد اشتغال و رونق دانش بنياني در عرصه دريا، سلامت و دانايي را براي آحاد جامعه به دنبال دارد. و نكته آخر اينكه، دانش‌آموزان، نور چشم همه ما هستند.

واقعيت اين است كه همه رنج ها و دشواري ها و نگراني هاي مسوولان و بزرگان نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران، براي خاطر آسودگي و امنيت و سربلندي همين دانش‌آموزاني است كه در آينده اي نه چندان دور، سكان كشتي انقلاب را به دست خواهند گرفت و در اين درياي مواج پر از نيرنگ، بايد اعتقادات و تاريخ و هويت‌مان را سلامت و امن به جلو ببرند. پس برگزاري جشنواره دانش‌آموزي دريا، كه امسال نخستين دوره اش را تجربه مي كنيم، حركتي است در مسير تعالي فرهنگ و اقتصاد و علم و فناوري جامعه. همانقدر كه بچه ها به پشتوانگي ما بزرگ ترها نيازمندند، ما نيز به كسب شعور و آگاهي و همت و توانمندي و غيرت آنان محتاجيم تا آسوده‌خاطر فرداها باشيم. فردا براي ما خواهد بود اگر امروز را به درستي دريابيم. اميدوارم دانش‌آموزان عزيز، فناوران، صنعتگران، مسوولان و همه زحمتكشان محترم جمهوري اسلامي ايران، در جهت رسيدن به اهداف بلند بشري انقلاب اسلامي، سربلند و دانا و قدرتمند بمانند. 

***

نخستین جشنواره دانش آموزی دریا به همت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری 21 و 22 مهرماه سال جاری در باغ موزه دفاع مقدس تهران برگزار شد.

*مشاور معاون علمي و فناوري رييس جمهوري و دبير ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوري و اقتصاد دانش بنيان

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: