صفحه اصلی > اخبار 


  چاپ        ارسال به دوست

راه‌اندازی بیوبانک سلول‌های عصبی

راه‌اندازی بیوبانک سلول‌های عصبی در کشور یکی از اقداماتی است که صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی انجام می‌دهد تا شاهد ارتقای سطح کیفی تحقیقات از طریق بررسي نمونه‌های انسانی باشیم.

علی گرجی، دارنده کرسی پژوهشی توسعه علوم اعصاب از سوی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی، درباره اقدامات انجام‌شده در این زمینه بیان کرد: «با استفاده از این کرسی پژوهشی طرح‌های پژوهشی و علمی مشترک با گروه‌های تحقيقاتي از کشورهایی همچون آلمان، امریکا، انگلستان و کانادا در زمینه علوم اعصاب انجام شد که دستاورد آن‌ها چاپ مقالات متعدد در مجلات معتبر بين‌المللي بوده است. البته با استفاده از امکانات کرسی به تسریع روند انجام طرح‌ها در برخی مراکز همچون مرکز علوم اعصاب شفا و دپارتمان علوم اعصاب دانشگاه علوم پزشكي مشهد کمک شد. انجام طرح‌های اجتماعی مرتبط با علوم اعصاب نظير اضطراب‌زدایی و پیشگیری از ضربات سر و نخاع در حوادث ترافیکی از ديگر اقداماتي بود که مورد حمایت قرار گرفت.»

دارنده کرسی پژوهشی توسعه علوم اعصاب صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری همچنین بیان کرد: «مدیریت استعدادها یکی دیگر از مباحثی است که این کرسی از آن حمایت می‌کند و تاکنون دو کنگره در این زمینه در کشور برگزار شده است. سومین کنگره نیز دی‌ماه سال جاری برگزار می‌شود. در این راستا با همكاري مراکز بين‌المللي مدیریت استعدادها نظير مركز استعداديابي اروپا در حال تدوين طرح جامعي در زمينه جنبه‌هاي گوناگون مديريت استعدادها در كشورمان هستيم.»او با اشاره به راه‌اندازی بانک سلول‌های عصبی در صندوق حمایت از پژوهشگران گفت: «وجود يك بيو بانك جامع سلول‌هاي عصبي از طرح‌هاي استراتژيك علوم اعصاب با هدف ارتقای سطح تحقيقات و زمينه‌سازي جهت استفاده از سلول‌درماني در بيماری‌هاي عصبي است. در بسیاری از کشورها شکل‌های متفاوتی از این بیوبانک وجود دارد. با تاسیس این مرکز نمونه‌هایی از مغز، نخاع و اعصاب محیطی انسان در اختیار گروه‌های تحقیقاتی قرار می‌گیرد تا به‌تدریج تحقیقات از روی نمونه‌های حیوانی به سمت نمونه‌های انسانی پیش رود. به علاوه اين بيوبانك به جمع‌آوري نمونه‌هاي عصبي از بيماران و کشت و تکثیر آن‌ها اقدام خواهد کرد. اين مجموعه در آينده قابليت استفاده از اين سلول‌ها را در درمان اين بيماران فراهم خواهد کرد.»

گرجی راه‌اندازی این بیوبانک را در کاهش هزینه‌ها و ارتقای سطح کیفی تحقیقات و مقالات تاثیرگذار دانست و ابراز کرد: «راه‌اندازی بیوبانک جایگاه ایران در حوزه علوم اعصاب در جهان را برجسته‌تر می‌کند.»

منبع: مجله دانش بنیان


١٣:٣٢ - 1396/08/17    /    شماره : ٢٨٧٤٤    /    تعداد نمایش : ١٥٧


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: