صفحه اصلی > اخبار 


  چاپ        ارسال به دوست

مبارزه با علف های هرز

مبارزه با علف های هرز

فناوری لیزر و کشاورزی


یک ربات به صورت اتوماتیک، علف های هرز را در یک مزرعه تشخیص می دهد و با پالس های کوتاه لیزر با آن ها مبارزه می کند. کشاورزی پایدار که هدف آن کاستن استفاده از مواد شیمیایی مثل حشره کش ها و علف کش هاست می تواند از این ایده بسیار منتفع شود. دکتر جولیو پاستارانا و تیم ویگبلز از انستیتوی جئوانفورماسیون دانشگاه بن، این ایده را بسیار می پسندد. محققان به کمک پشتیبانی مالی به نام گرنت - اگزیت متعلق به وزارت اقتصاد و انرژی فدرال مشغول توسعه این ابزار کاربردی برای بهره گیری در کارهای مزرعه هستند.
کسانی که یک عملکرد و برداشت عالی را انتظار دارند، باید به گونه ای از رقابت علف های هرز بکاهند تا محصولات بتوانند به پتانسیل نهایی خود نزدیک تر شوند. در کشاورزی ارگانیک، استفاده از علف کش ها منع می شوند زیرا به آن ها به عنوان ترکیبات شیمیایی سمی نگریسته می شود، در این صورت گیاهان ناخواسته در مزرعه باید با صرف نیروی کار زیاد و با زحمت فراوان به صورت مرتب حذف شوند. ربات ها می توانند انجام این وظیفه را بر عهده بگیرند.

لیزر به جای علف کش
دانشمندان علوم کامپیوتر در موسسه تحقیقاتی دانشگاه بن، یک سیستم جدید توسعه داده اند که در آن با استفاده از مجموعه ای از دوربین ها که قابلیت نصب روی تراکتور هم دارند، علف های هرز مزرعه در کل سطح مزرعه به صورت اتوماتیک مورد پایش و شناسایی قرار می گیرند. ربات به برگ های گیاهان ناخواسته پالس های کوتاه لیزر شلیک می کند و به این ترتیب سبب تضعیف آن گیاهان می شود به گونه ای که نیاز به استفاده از علف کش ها حذف می شود و محیط زیست سالم تر باقی می ماند.
قبل از تشکیل استارت آپ، دکتر پاستارانا پژوهشگر رباتیک بود و با همکار خود دکتر سویل استشینس تکنیک های تفسیر اتوماتیک تصاویر را ابداع کردند. مجموعه ای از پژوهش های او با تشخیص و طبقه بندی علف های هرز با کمک مدل های آماری در دانشگاه لایبنز شهر هانوفر مرتبط است که به ساخت نسخه ابتدایی ربات تشخیص دهنده علف های هرز انجامید. محققان به کمک پشتیبانی مالی گرنت - اگزیت که توسط وزارت اقتصاد و انرژی فدرال در اختیارشان قرار گرفته، استارت آپ اسکاردا تکنولوژی را در دانشگاه بن بنا کرده اند.
ویگبلز متخصص نرم افزارهای رایانه ای می گوید: «در حال حاضر به دنبال سرمایه گذاران برای توسعه بیشتر و قوی تر مدل اقتصادی این فناوری هستیم. با منابع مالی فعلی می توان نمونه های آزمایشی براساس طرح آماده سازی کرد.» دکتر استشینس از فعالیت های این شرکت دانش بنیان پشتیبانی می کند. او می گوید: «این فناوری می تواند اساس کشاورزی در مورد مبارزه با علف های هرز را دچار تغییرات مثبتی کند، هزینه ها را کاهش دهد و سبب پایین آمدن مصرف مواد شیمیایی در مزرعه شود.» در حال حاضر محققان تیم مطالعاتی مشغول برنامه ریزی های بعدی و آموزش ربات خود هستند تا برای مواجه با چالش های بعدی آماده شود.
رودیگر ولف از دیگر پژوهشگران این پروژه می گوید: «ایده اساسی این بود که تلفیقی از فناوری رباتیک را برای ایجاد مفهوم کشاورزی پایدار ایجاد کنیم. محاسبات نشان می دهند که بازار و رقابت کاربرد این سیستم قابل قبول باشد.»
محققان موفق شده اند جایزه بهترین ایده سال اتاق صنعت و بازرگانی بن را از آن خود سازند

منبع:مجله دانش بنیان


١٥:٢٨ - 1397/05/02    /    شماره : ٣٦٢٣١    /    تعداد نمایش : ٢٤٨


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: