صفحه اصلی > اخبار 


  چاپ        ارسال به دوست

بشنوید اما باور نکنید

بشنوید اما باور نکنید

باورهای شایع و نادرست در مورد بلاکچین

ژانویه امسال، کمپانی اسکوئر اعلام کرد همه کاربرانی که از اپلیکیشن پرداختی این شرکت استفاده می کنند، می توانند تبادلات خود را با بیت کوین انجام دهند. این تصمیم نه تنها نقطه عطفی در بازار رمز ارزها بود، بلکه نشان می داد شرکت های بزرگ فین تک جهان، خود را برای ورود به عرصه پول های رمزنگاری شده آماده می کنند. علی رغم نوسانات شدید ارزش بیت کوین، عرصه فناوری بلاکچین، دفتر کل توزیع شده پشت رمز ارزها، همچنان با استقبال روزافزونی مواجه است. با این  حال سردرگمی ها و باورهای درست و غلط زیادی در خصوص ماهیت بیت کوین و بلاکچین وجود دارد. به همین دلیل یازده عضو شورای فناوری فوربس برخی از رایج ترین تصورات غلط مردم را در این زمینه به اشتراک گذاشته اند.

بلاکچین معادل دیگری برای بیت کوین است
ازآن جا که بیت کوین محبوبیت بیشتری نسبت به فناوری ریشه ای خود یعنی بلاکچین دارد، بسیاری از مردم آن دو را با یکدیگر اشتباه می گیرند. اما پیش از هر چیز بگذارید تفاوت بیت کوین و بلاکچین را مشخص کنیم: بلاکچین امکان ثبت و رکورد تبادلات نقطه به نقطه را در یک دفتر کل توزیع شده (در سراسر شبکه) فراهم می کند. از طرف دیگر بیت کوین یک ارز رمزنگاری شده است که می تواند به طور مستقیم و بدون دخالت هیچ شخص ثالثی بین دو نفر مبادله شود.

ارزهای رمزنگاری شده تنها برنامه کاربردی بلاکچین هستند
بلاکچین و رمز ارزها (کریپتوکارنسی ها) شبیه به کره و ربا هستند! آن ها کنار یکدیگر عالی عمل می کنند، ولی به تنهایی نیز کاربردهای خودشان را دارند. مخصوصا بلاکچین که به هیچ وجه نمی توان کارایی اش را در یکی، دو برنامه خلاصه کرد. هر صنعت یا کسب وکاری می تواند از تکنولوژی ثبت غیرمتمرکز اطلاعات استفاده کند.

اطلاعات فعالیت های بلاکچین برای عموم قابل  دسترس نیست
یکی از متداول ترین تصورات غلطی که در مورد بلاکچین وجود دارد، عدم عمومیت این فناوری است. واقعیت این است که اغلب فعالیت های بلاکچین نسبتا قابل  پیگیری است. به علاوه هیچ راز مخفی و جوانب مطالعاتی پنهانی در رابطه با فعالیت های آن وجود ندارد.

معاملات رمزنگاری شده ناشناس هستند
بسیاری از مردم اسیر این فرضیه نادرست هستند که تمامی تراکنش های بیت کوین و سایر رمز ارزها از هویتی ناشناس برخوردارند. اما بیت کوین یک دفتر کل عمومی است که میزان ارزش ارسال شده از یک شخص را به شخص دیگر ثبت می کند. بسیاری از سازمان های دولتی، ارزهای دیجیتال مشهور را با هدف تکمیل نقشه برداری از «آدرس مالک» مورد بهره برداری قرار داده اند.

بلاکچین همه جزئیات تبادلات کسب وکار را تغییر خواهد داد
 فعالین دنیای کسب وکار فکر می کنند فناوری بلاکچین شیوه ثبت و مدیریت معاملات و تراکنش های کسب وکار را تغییر می دهد. اما واقعیت چیست؟ بلاکچین در مقایسه با متدهای فعلی، پروسه پیچیده تری را برای تایید تبادلات طی می کند. اگر با تبادلاتی سروکار داشته باشیم که مستلزم تایید امن و غیرقابل تغییر سوابق و اطلاعات هستند، استفاده از بلاکچین رویکرد منطقی و مطمئنی است. در غیر این صورت هیچ لزومی ندارد که کسب وکارها همه جزئیات کار خود را به بلاکچین منتقل کنند.

نوسانات ارزهای دیجیتال نشانگر بی ثباتی بلاکچین است
یکی دیگر از فرضیات غلط مردم، ارتباط نوسانات ارزهای رمزنگاری شده و اعتبار بلاکچین است. واقعیت این است که کاربردها و پتانسیل های بلندمدت بلاکچین بسیار فراتر از ارزهای رمزنگاری شده است. درواقع مثل اغلب تکنولوژی های ساختارشکن، اولین کاربردهای بلاکچین بیش  از حد بزرگنمایی شده اند و ارزش دیگر تاثیرات وسیع این فناوری هنوز ناشناخته مانده است.

مجرمان و جنایتکاران بیشترین استفاده را از رمز ارزها می برند
بی تردید تمرکززدایی و ناشناس بودن ویژگی های مطلوبی برای خلاف کاران به شمار می روند، اما بلاکچین ویژگی ها و مزایای فوق العاده ای نیز برای شهروندان قانون مداری دارد که به لحاظ اقتصادی و سیاسی در محیط بی ثباتی به سر می برند. به عنوان  مثال اگر به علت فساد سیستم بانکداری نمی توانید به بانک های محلی اعتماد کنید یا در کشوری زندگی می کنید که دوران بی ثبات و متزلزلی را می گذراند، بلاکچین گزینه بسیار خوبی برای حفظ پول شما محسوب می شود.
 
بلاکچین فقط یک مکانیسم ذخیره سازی است
حتی برخی از کارشناسان کسب وکار نیز فکر می کنند بلاکچین صرفا مکانیسمی برای ذخیره سازی داده هاست، در حالی  که برترین مزیت های این فناوری در زمان تبادلات مشخص می شود. همان طور که می دانید هر تبادل حداقل دو طرف را شامل می شود؛ دهنده و گیرنده.

بلاکچین و ارزهای دیجیتال تنها برای فعالین تکنولوژی و خدمات مالی کارایی دارند
در حال حاضر طیف وسیع و متنوعی از شرکت ها به فناوری بلاکچین روی آورده اند. کمپانی اسکوئر نیز تلاش می کند پروسه های به کارگیری ارزهای دیجیتال را برای مردم تسهیل کند. علت اصلی عدم رجوع عامه مردم به بلاکچین، ناآگاهی و ترس از ناشناخته هاست. به همین دلیل اقدامات اسکوئر و سایر تلاش هایی که در راستای تسهیل عملکرد و آگاهی بخشی به مردم صورت می گیرد، به رفع این فرضیه غلط کمک خواهد کرد.

توکن ها همان سکه های دیجیتال هستند
در حوزه بلاکچین ما با دو اصطلاح «توکن» و عرضه اولیه سکه (ICO) برخورد می کنیم که فرایند نوین تامین سرمایه شرکت ها را شکل می دهند. در حالی  که سکه ها به سادگی ارزش پولی را ذخیره می کنند، توکن ها می توانند در سطوحی وسیع تر، ارزش اموال و دارایی ها (املاک و مستغلات، مالکیت معنوی)، لوازم و درآمد را ذخیره کنند. به علاوه توکن ها برای خرید اقلام و اجناس یا نمایش میزان وفاداری به برند مورد استفاده قرار می گیرند.

ارزهای دیجیتال ماهیت کاملا متفاوتی نسبت به سایر ارزها دارند
بسیاری از مردم از «هایپ» موجود در بازار ارزهای رمزنگاری شده وحشت دارند. اما پیش از هر اقدامی باید از خودمان بپرسیم که ویژگی، اساس و بنیاد یک ارز چیست؟ ارز درواقع واحد اندازه گیری، سنجش و وسیله تبادل ارزش است. ما باید بدانیم چه دارایی یا سرمایه ای ستون و بنیاد یک ارز رمزنگاری شده جدید است و چه ویژگی و کیفیتی به آن هویت و ارزش می بخشد. آیا قراردادهای هوشمند به شیوه ای نوشته  شده اند که ارزش آتی این دارایی ها را تضمین  کنند؟ به  این  ترتیب می توانیم چشم انداز بهتری به همه ارزهای تبادلاتی، اعم از دیجیتال و سنتی، داشته باشیم.

منبع: مجله دانش بنیان


١٣:٣٧ - 1397/05/13    /    شماره : ٣٦٥١٣    /    تعداد نمایش : ٢٢٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: