صفحه اصلی > اخبار 


  چاپ        ارسال به دوست

درباره این که چرا باید خیلی زود با مفهوم واقعی و جامع زنجیره بلوک آشنا شویم

دنیای بلاکچین فراتر از ارزهای دیجیتال است

درباره این که چرا باید خیلی زود با مفهوم واقعی و جامع زنجیره بلوک آشنا شویم

 

در آینده ای نزدیک بلاکچین زوایای مختلف زندگی ما را تحت تاثیر قرار خواهد داد. از خدمات بانکی گرفته تا امنیت ارتباطات و صنعت بهداشت و درمان، یا حتی حمل ونقل شهری و بسیاری از صنایع دیگر که حتی تصورش را هم نمی کنیم، با استفاده از این فناوری چهره کاملا متفاوتی به خود خواهند گرفت. اما برای این که بفهمیم بلاکچین چگونه جهان را تغییر می دهد، ابتدا باید بدانیم که چگونه کار می کند.
آیا تا به  حال به بسته های مواد غذایی که می خرید، نگاه کرده اید؟ چه تضمینی وجود دارد که اطلاعات نوشته شده روی این بسته بندی ها واقعیت داشته باشد؟ چگونه می توانید مطمئن شوید فردی را که در یک وب سایت کاریابی دیده اید، واقعا یک مدیرعامل 35 ساله است؟
عدم قطعیت و بی اعتمادی دو مشکل بزرگ دنیای امروز ما هستند و البته دلایل خوبی هم برای آن  ها وجود دارد. برای آن که مطمئن شوید قهوه ای که می خرید به یک کشاورز در اتیوپی کمک می کند یا این که طرف مقابل قرارداد شما، همان کسی است که ادعا می کند، به سیستمی با امنیت بسیار بالا نیاز دارید که پرونده ها در آن ذخیره  شده باشند و حقایق توسط شاهدین بسیاری تایید شوند، به  طوری  که راه تقلب و جعل کاملا بسته باشد.

بلاکچین به زبان ساده
سیستمی که ویژگی های آن را ذکر کردیم، بلاکچین نام دارد و هیچ شخص یا شرکتی مالک آن نیست. در عوض اطلاعات در طول زنجیره ای از تعداد بسیار زیادی کامپیوتر شخصی ذخیره می شود، به  طوری  که هیچ کس نقش واسطه را در آن بازی نمی کند. به بیان ساده، اطلاعات در آن توزیع شده و غیرمتمرکزند و هیچ کس نمی تواند آن ها را تغییر دهد یا جعل کند. با این  حال هرکسی می تواند از این سیستم استفاده کند و در اداره آن سهیم باشد، زیرا اطلاعات از طریق رمزنگاری محافظت می شوند.
بلاکچین یک لیست در حال رشد از تراکنش هایی است که به صورت دائمی تایید و روی بلوک ها ثبت  شده اند و به ترتیب زمانی به یکدیگر متصل هستند. برای اغلب کاربران، زیبایی بلاکچین در ناشناخته بودن آن است. همان طور که بیشتر ما نمی دانیم تکنولوژی های 4G و 5G چگونه کار می کنند یا سیلیکون چه پروسه ای را برای تولید واحدهای پردازش مرکزی طی می کند، اما همچنان هر روز از گوشی های هوشمندمان استفاده می کنیم. به همین ترتیب بلاکچین یک «پشت صحنه» کامل و بی عیب و نقص برای بسیاری از فناوری های در حال تغییر است و بر شیوه آموزش، مدیریت، مصرف، حکومت و برقراری ارتباطات تاثیر خواهد گذاشت.

بلاکچین چگونه دنیا را تغییر خواهد داد؟
بانکداری و پرداخت: بلاکچین این امکان را برای همه «اشخاص» فراهم می کند که سریع تر، کارآمدتر و ایمن تر هزینه های خود را پرداخت کنند. به علاوه در سطح کلان نیز بسیاری از بانک های بین المللی در حال اتخاذ تکنولوژی بلاکچین در سیستم های خود هستند تا معاملاتشان را بهبود دهند.
امنیت سایبری: تمام داده ها با استفاده از رمزنگاری پیشرفته در بلاکچین تایید و رمزگذاری می شوند و به همین دلیل امکان و احتمال تغییرات غیرمجاز و هک به حداقل خود می رسد. این در حالی است  که سرورهای متمرکز تا حدود زیادی در معرض از دست دادن داده ها، فساد و خطاهای انسانی، هک و سایر مشکلات هستند. کافی است به برخی از حملات سایبری که در طول چند سال گذشته کمپانی هایی نظیر ورایزن، تارگت، دیلویت و اکوییفاکس را هدف قراردادند نگاه کنیم. سیستم غیرمتمرکز و توزیع شده بلاکچین به شرکت ها فرصت می دهد داده های خود را با امنیت بیشتر در فضای ابری ذخیره کنند و از تهدیدات سایبری در امان باشند.
اینترنت چیزها: امروزه اینترنت چیزها (IoT)، اتومبیل ها، ساختمان ها، زنگ درها و حتی یخچال هایی را شامل می شود که نرم افزار و سنسور اتصال به شبکه در آن ها تعبیه  شده است. با این  حال از آن جا که عملیات و ارتباطات این دستگاه ها از یک لوکیشن مرکزی هدایت می شود، برای هکرها قابل  دسترسی هستند. به گفته کامیل پرزرسکی متخصص قابلیت های بیت کوین و اتریوم، ویژگی غیرمتمرکزسازی بلاکچین می تواند به  تمامی این نگرانی ها خاتمه دهد. با توجه به افزایش روزافزون کاربرد اینترنت چیزها، استفاده از چنین سیستمی کاملا ضروری است.
ارتباطات یک پارچه: بلاکچین می تواند ارتباطات خودکار را به شیوه ای سریع تر، امن تر و قابل اعتمادتر هدایت کند. امروزه بسیاری از صنایع از ارتباطات خودکار یا دیجیتال، بر مبنای الگوریتم های پیش ساخته استفاده می کنند (نظیر ایمیل هشدار سیستم ها، نوتیفیکیشن های تماس). به گفته مت پترسون هم بنیانگذار شرکت ارتباطی Jive و یکی از ماینرهای پیش گام بیت کوین، علی رغم نیاز بالای صنایع به ارتباطات اتومات، این حوزه از مشکلاتی نظیر عدم هم زمانی و ناهم گامی رنج می برد. بلاکچین می تواند زمین بازی را به شکلی تغییر دهد که تبادلات و ارتباطات، به صورت دوجانبه و اختیاری، کاملا آزادانه در محیطی اتومات صورت بگیرند. این امر امنیت و اطمینان ارتباطات ما را بسیار بالا می برد.
فساد اداری: اگر صفوف طولانی اداره ها و سازمان ها شما را خسته کرده، خبر خوب این که به کمک بلاکچین می توانیم بروکراسی را کاهش و امنیت، کارایی و شفافیت عملکرد را افزایش دهیم. به علاوه استعلامات مورد نیاز برای پرونده هایی نظیر حقوق بیکاری، بسیار ساده تر و سریع تر انجام می شوند.
کراود فاندینگ و کمک به خیریه ها: دو نیت و اهدا با هر هدف ارزشمندی، حرکت مثبتی است. اما تا چه حد مطمئن هستید پولی را که اهدا می کنید، به دست افراد مورد نظر شما می رسد؟ بلاکچین به شما اطمینان می دهد مبلغ اهدایی شما دقیقا به همان جایی ارسال می شود که می خواهید. اخیرا موسسات خیریه مبتنی بر بیت کوین از طریق قراردادهای هوشمند و سیستم های اعتباری آنلاین به اهداکنندگان اجازه می دهند اهداف خود را از طریق یک دفتر کل شفاف و امن پیگیری کنند. در حال حاضر برنامه جهانی غذای سازمان ملل متحد به کمک تکنولوژی بلاکچین به پناهندگان اجازه می دهد به جای ارائه کوپن، پول نقد یا کارت اعتباری، با اسکن عنبیه خود مواد غذایی بخرند.
بهداشت و درمان: اگر پزشکان مجبور نباشند پرونده بیماران را به یکدیگر ارجاع دهند چه می شود؟ چرا نمی توان همه اطلاعات پزشکی ما را در یک دیتابیس مرکزی ذخیره کرد؟ واقعیت این است که متمرکز کردن چنین اطلاعات حساسی، ریسک و آسیب پذیری آن ها را بسیار بالا می برد. جمع آوری همه اطلاعات خصوصی بیماران توسط بیمارستان ها، مستلزم یک پلتفرم کاملا امن است. با ظهور بلاکچین حالا بیمارستان ها و سایر سازمان های مراقبت های پزشکی می توانند یک پایگاه داده امن ایجاد کنند، پرونده های پزشکی را روی آن ذخیره کنند و صرفا با پزشکان مجاز و بیماران به اشتراک بگذارند.
اجاره اقامتگاه و اتومبیل: شاید اوبر و Airbnb شبکه های غیرمتمرکزی به نظر برسند، ولی واقعیت این است که همه این پلتفرم ها صد درصد تحت کنترلند و طبیعتا برای شبکه خود هزینه ای دریافت می کنند. بلاکچین می تواند در حوزه اجاره اتومبیل، اپلیکیشن های غیرمتمرکز و نقطه به نقطه ای ارائه کند و به مالکان خودرو اجازه دهد هزینه پارکینگ، عوارض و سوخت را به صورت خودکار پرداخت کنند.
فناوری بلاکچین هنوز راه زیادی پیش رو دارد و پتانسیل آن برای نوآوری های دیگر نیز بسیار بالاست. صنایع خرده فروشی، مدیریت انرژی، موسیقی آنلاین، مدیریت زنجیره تامین، پیش بینی فروش، مشاوره، املاک و بیمه، دیگر فیلدهایی هستند که تا به امروز به این عرصه قدم گذاشته اند. به نظر می رسد در آینده ای نه چندان دور، راه حل های غیرمتمرکز و مستقل از هر نیروی حاکمی، زندگی شخصی و حرفه ای ما را به شدت تحت تاثیر قرار خواهند داد.

منبع: مجله دانش بنیان


٠٩:٥٧ - 1397/05/17    /    شماره : ٣٦٦٣٧    /    تعداد نمایش : ١٨٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: