صفحه اصلی > اخبار 


  چاپ        ارسال به دوست

لبخند بهداشت و درمان به زنجیره بلوک

لبخند بهداشت و درمان به زنجیره بلوک

تاثیر بلاکچین در حوزه‌ بهداشت و درمان بالاتر از تصور ماست

انقلاب بلاکچین راه خود را به صنعت بهداشت و درمان هم باز کرده و این تنها آغاز راه اتفاقات شگفت‌انگیز آینده است. نتایج یکی از تحقیقات شرکت IBM با نام «رالی بهداشت و سلامت» نشان می‌دهد 16 درصد از مدیران شرکت‌ها و سازمان‌های مراقبت‌های بهداشتی، برنامه‌های جدی و منسجمی برای راه‌اندازی سرویس‌های تجاری مبتنی بر بلاکچین در سال 2018 دارند. انتظار می‌رود که این آمار تا سال 2020 به 56 درصد افزایش پیدا کند. بسیاری از شرکت‌های خدمات بهداشت و درمان، نوآوران تکنولوژی و سایر صنایع مکمل در پی کشف پاسخ این سوال هستند: در حال حاضر بلاکچین چه مشکلاتی را حل می‌کند و کارکردهای احتمالی آینده آن چیست؟ چشم‌انداز کلی تحولاتی که بلاکچین به صنعت بهداشت و درمان می‌آورد، اهداف زیر را پوشش می‌دهد:
- راه‌حل بسیاری از مشکلات و مسائلی که امروزه این صنعت را به چالش کشیده‌اند.
- پایگاه داده مشترکی که پزشکان و ارائه‌دهندگان خدمات بهداشت و درمان از طریق انواع سیستم‌های الکترونیکی پزشکی به آن دسترسی داشته باشند.
- امنیت بیشتر و حفظ حریم خصوصی کاربران.
- کاهش زمان مدیریت اداری پزشکان به ‌نحوی ‌که بتوانند همین زمان را به مراقبت از بیماران اختصاص دهند.
- به‌اشتراک‌گذاری موثر نتایج تحقیقات که ساخت و تولید داروهای جدید را تسهیل می‌کند.

ماهیت بلاکچین و کارکرد آن در صنعت بهداشت
بلاکچین در اصل در دنیای مالی و به ‌عنوان فناوری پایه انتقال بیت‌کوین ساخته شد. اما دامنه کارکرد بلاکچین صرفا به بیت‌کوین و رمزارزها محدود نمی‌شود. بلاکچین در واقع مجموعه‌ای از سیستم‌های توزیع‌شده است که پرونده تراکنش‌ها را در بلوک‌های مرتبط با آن‌ها ثبت و در یک دفتر کل رمزنگاری‌شده ذخیره می‌کند. این سیستم‌ها از یک ادمین واحد برخوردار نیستند، ولی قدرت امنیتی آن‌ها بی‌سابقه است. زیرا رکوردها در طول شبکه‌ای از پایگاه‌های داده متعدد که همیشه همگام‌سازی می‌شوند، پخش می‌شوند. کاربران فقط می‌توانند بلوک‌هایی را که به آن دسترسی دارند به‌روز کنند و این به‌روزرسانی‌ها در شبکه ثبت و تکرار می‌شود. ضمن این‌که تاریخ ورود هر پرونده یا رکورد ضبط و مهر می‌شود.
بلاکچین از پتانسیل‌های مختلف و هیجان‌انگیزی برای متحول کردن صنعت بهداشت و درمان برخوردار است که بسیاری از آن‌ها هنوز به مرحله اجرا نرسیده‌اند. صنعت بهداشت و درمان در دریای داده‌هایی نظیر اطلاعات درمانی - بالینی، پرونده‌های پزشکی بیماران، صورت‌حساب‌های پیچیده، تحقیقات پزشکی و غیره شناور است. همچنان که در طول زمان برنامه‌های کاربردی بیشتری بر پایه این فناوری ارائه می‌شود، میزان پذیرش و اجرای آن نیز افزایش خواهد یافت. شاید مهم‌ترین کاربردهای بلاکچین هم مثل همه تکنولوژی‌های جدید و ساختارشکن در آینده مشخص شود، اما شکی نیست که امروز بهترین زمان در طول تاریخ برای به‌اشتراک‌گذاری داده‌های بهداشت و درمان است. پس در ادامه کاربردی‌ترین برنامه‌های فعلی این فناوری را با هم مرور می‌کنیم.

سوابق پزشکی
یکی از چالش‌های بزرگ شرکت‌های فناوری اطلاعات پزشکی، تشکیل پرونده‌های کاملا یکپارچه سوابق درمانی بیماران است، به‌ طوری ‌که این پرونده‌ها قابل اشتراک‌گذاری بین حوزه‌های مختلف این صنعت نیز باشند. بلاکچین نه‌تنها مکان کاملا امن و قابل ‌اطمینانی را برای ذخیره‌سازی اطلاعات بیماران خلق می‌کند، بلکه امکان ردیابی کوچک‌ترین تغییرات را در یک سیستم یکپارچه که تنها ذی‌نفعان پرونده به آن دسترسی دارند، فراهم می‌کند. در واقع بلاکچین به یک لایه متصل‌کننده قطعات بسیار کوچک رکوردهای پزشکی تبدیل می‌شود.
اما مهم‌ترین سوال غیر فنی این است که اگر ما از یک دفتر کل غیرمتمرکز و توزیع‌شده صحبت می‌کنیم، پس چه افرادی «حق» دسترسی به قطعه‌ای از بلاکچین را خواهند داشت که داده‌های شخصی ما روی آن ثبت‌ شده است؟ این موضوع به‌ویژه در زمینه اطلاعات پزشکی اهمیت بیشتری خواهد داشت. طبیعی است که بیماران باید به داده‌ها‌ی خودشان دسترسی داشته باشند. کلید هر پرونده تنها در اختیار بیمار و پزشک او است و در صورتی یک بازیگر سوم می‌تواند اطلاعات را مشاهده کند که یکی از این دو ذی‌نفع، کلید خود را در اختیار او قرار دهد. این جریان نخستین چالشی را که از آن صحبت کردیم، حل می‌کند. در صورتی ‌که پرونده یک بیمار به کلینیک، بیمارستان یا پزشک متخصص دیگری ارجاع داده شود، بررسی داده‌ها منوط به تایید بیمار خواهد بود (حفظ حریم و امنیت) و از طرفی، اقدامات درمانی ضروری نیز با سرعت بسیار بالا اجرا می‌شوند، زیرا پزشک کلید و در اصل مسئولیت خود را به متصدی درمانی بعدی منتقل می‌کند. به یاد داشته باشیم که تمامی تجویزها، آزمایش‌ها و درمان‌ها به ‌عنوان ورودی‌های بلاکچین، تاریخ غیر قابل تغییری خواهند داشت.

سیکل درآمد، تطبیق و تقلب
یکی از بزرگ‌ترین هزینه‌های بارگذاری فرایندهای مراقبت‌های بهداشتی و سیستم پزشکی، نظارت دائمی جریان پول و خدماتی است که ارائه می‌شود. متاسفانه مراکز درمانی مجهز و پیشرفته که دپارتمان‌های تخصصی بیشتری دارند، از فرایندهای حسابداری طولانی‌تری برخوردارند. گاهی نیز به علت انتقال بیمار از یک مرکز درمانی به بیمارستان یا حتی شهر دیگر، جریان پرداخت منقطع می‌شود. به کمک بلاکچین اختلافات صنعت بیمه و ارائه‌دهندگان مراقبت‌های بهداشتی از بین می‌رود و زمانی که باید به مراقبت و درمان بیمار اختصاص داده شود، بابت تطبیق مدارک پرداختی هدر نمی‌رود. از آن‌جا که اطلاعات ثبت‌شده روی بلاکچین در لحظه به‌روزرسانی می‌شوند، پتانسیل خطا (چه به لحاظ هزینه و چه خدمات) به‌ طور قابل ملاحظه‌ای پایین می‌آید و هیچ‌یک از طرفین نمی‌توانند خلاف تعهدات خود عمل کنند.

توسعه دارو و زنجیره تامین
بلاکچین با افزایش گستره دسترسی به نتایج آزمایش‌ها (البته با اجازه بیمار) امکان توسعه داروهای جدید را فراهم می‌کند. این امر علاوه بر تسریع درمان موثر، پیامدهای داروهای تقلبی را هم که در حال حاضر هزینه زیادی به شرکت‌های داروسازی تحمیل می‌کنند، پایین می‌آورد.

تحقیقات پزشکی
متمرکزسازی نتایج درمان‌های بالینی و مطالعاتی که روی بیماران مختلف صورت می‌گیرد، عملکرد پزشکان سراسر دنیا را بهبود می‌دهد. در حال حاضر به علت گسستگی و تنوع سیستم‌ها، امکان آنالیز و پردازش سریع داده‌هایی که از کیس‌های مرتبط پزشکی حاصل‌ شده‌اند، وجود ندارد. بلاکچین امکان دسترسی فوری به نتایج تحقیقات و نوآوری‌های پزشکی را فراهم می‌کند و از این لحاظ یک گام بزرگ در دنیای بهداشت و سلامت محسوب می‌شود.

امنیت داده‌ها
به گزارش موسسه امنیت سایبری پروتنوس که مبتنی بر هوش مصنوعی فعالیت می‌کند، بین سال‌های 2015-2016، 140 میلیون پرونده پزشکی در سراسر جهان مورد رخنه و نفوذ قرار گرفته‌اند. با توجه به رشد و فراگیر شدن اینترنت اشیاء پزشکی (IoMT)، معماری فناوری اطلاعات امروزی، در حفظ امنیت سیستم‌ها با مشکلات جدی مواجه است. راه‌حل‌های مبتنی بر بلاکچین می‌توانند زیرساخت‌های ضروری حفظ سلامت داده‌ها را فراهم کنند و در عین ‌حال مزایای دستگاه‌های پزشکی متصل به شبکه را نیز عرضه کنند.
و نکته پایانی این‌که گرچه فناوری بلاکچین صنعت بهداشت و درمان را متحول می‌کند، اما باید به یاد داشته باشیم که این جریان یک ماراتن است نه مسابقه سرعت. سازمان‌ها و مراکز بهداشتی در حال بررسی و تست راهکارهای مبتنی بر بلاکچین هستند، اما شکی نیست که بسیاری از کاربردهای موثرتر و کاراتر این فناوری در طول زمان کشف خواهند شد.
https://www.forbes.com/sites/bernardmarr/2017/11/29/this-is-why-blockchains-will-transform-healthcare/#1d3f397a1ebe

منبع: مجله دانش بنیان


١٥:٥٠ - 1397/07/04    /    شماره : ٣٧٩٥٦    /    تعداد نمایش : ١٧٨


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: